KIYAMET NASIL KOPACAK VE SONUCU

 

 Kıyamet nasıl kopacak; Evren, evren içindeki her şeyi ile birlikte sürekli zamanın tersine sola doğru fırtınada oluşan hortum misali dönerek hem hayatı bütünüyle hareketli tutup dünyamızdaki varlıkların yaşamalarını sağlayacak bir şekilde uzay boşluğunda uçucu gazı ile şişirilmiş bir balon misali sürekli şişip genişleyip büyüyerek sonsuzluğa doğru sürekli yükselmektedir.  Elbette ki bu yükselişin sonunda evren de tıpkı elimizden kurtulup gökyüzüne doğru yükselişe geçen balonun iç basıncının direncinin dış basınca yenik düşüp patlaması gibi evrende uzay boşluğundaki sürekli yükselişiyle bir gün tıpkı balon misali iç basınç dış basınca karşı mukavemetini yitirdiği nokta da patlayacaktır.

Bu öyle bir patlama olacak ki, siz dünyayı bir kenara bırakın. Evren hallaç pamuğu gibi savrulup tarumar olacak. Tıpkı elimizde uçurup oynadığımız boyalı balonların patlaması gibi.

Burada belki bilmeyenlerin aklına şu soru gelebilir. Uzay boşluğu ne kadar büyük ki, milyarlarca yıl evren bu şekilde yükseliyor da hala sona gelinmedi. Denile bilinir. Ancak biz daha kendi beynimizin,  aklımızın sınırlarını bilmezken koca evrenin içinde yuvarlanıp uçup yükseldiği mekânın boyutlarını bu günkü aklımızla bilmemiz imkânsız.

Anca bir ipucu olarak, bu konuda pek fazla bilgisi olmayanlara iki şey söyleyebilirim. Birincisi insan beyni istenilen konsantrasyonuna ulaştırılabilse tıpkı radyo, tv. alıp vericisi gibi her yerden kendisine bilgi akışı sağlayabilir. Kalp ise rüya ve gönül marifetiyle akla yol gösterip, yön vermek için aynı yöntemle beyin için verdiğim değerlerin beş bin ile on beş bin katı daha fazla mesafeden bilgi akışı sağlayabilir, olduğunu düşünüyorum.

Bir diğeri ise bize gökyüzündeki yıldızlardan çıkan ışığın milyarlarca yıl sonra geldiğini düşünecek olursak, evrenin de uzay boşluğunda ya da uzay tünelindeki yolculuğunun ne kadar süre sonra biteceğini hiç kimse bu günkü akıl ve bilgisi ile kestiremez.

Ama nihai sonucun yine her şeyin başlangıçtaki başa geri dönüşüyle son bulacağını düşünüyorum.

Bunun anlamı da yine burada pozitif ilimle meşgul olanlar belki bana kızacaklar ama onlar istedikleri kadar kızıp kabul etmesinler, ben yine de tekrar edeceğim. Çünkü sonuçta iş peygamberimiz Hz. Muhammed (sav.)’in birleyip bir edici olan Allah’ın vahyine dayalı tevhit kelimesiyle bu işin bütünlük arz ettiğini düşünüyorum. 

 

03.05.2014

Cahit KARAÇ

 

 

 

Advertisements